rfid rfid etiketleri rfid sistemleri rfid teknolojileri

Zebra Konumlandırma Çözümleri

ZEBRA KONUMLANDIRMA ÇÖZÜMLERİ

Bir hedefin (bir varlık veya bir kişi) konumunu, genellikle kısıtlı bir alanda, gerçek ya da neredeyse gerçek zamanlı olarak takip etmek için kullanılan teknolojilere atıfta bulunan kapsamlı bir terimdir. Konumlandırma Çözümleri teknolojisi, verilerin toplanması ve operasyonel bilgi ve bağlam sağlayarak, şirketlerin ticari kararlarını toplanan konum verilerini kullanarak iyileştirmesini sağlayan konumlandırma sistemleriyle birlikte çalışır.

Konumlandırma Çözümleri, kişilerin nesneleri, kişileri ve ürünleri ilk takip etmek istedikleri zamandan beri kavramsal olarak var olmuştur ve ilk radar teknolojilerine giden bir geçmişi vardır. Konumlandırma Çözümleri, RTLS (Gerçek Zamanlı Konumlandırma Sistemi) 1998 yılında ID EXPO fuarında ilk oluşturulduğunda gelişmeye başladı. Sadece aktif RFID etiketlerinin otomatik tanımlanmasını sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda konumu bir bilgisayar ekranında görüntüleme özelliğini de katan yeni bir teknolojiyi tanımlamak ve farklılaştırmak üzere oluşturulmuştur. Ticari radyo tabanlı RTLS sisteminin ilk örnekleri bu fuarda gösterildi. Bu özellik daha önce askeri kurumlar ve devlet kurumları tarafından kullanılmış olsa da, ticari amaçlar için fazla pahalıydı. 1990’ların başlarında, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk ticari RTLS kuruldu ve etiket gönderimini esas alıyordu. O zamandan beri, konumlandırma donanımındaki gelişmelerin yanı sıra, konumlandırma verileri ve yazılımında da iyileştirmeler sağlanmıştır. Sektör liderleri artık kestirimli analizler yapıyor ve şirketlerin performansını daha da arttırmasına yardımcı olmak üzere iş akışı algoritmaları uyguluyor.

KONUM TEKNOLOJİLERİ

RFID – RFID radyo frekansı tanımlama anlamına gelir. Bir RFID etiketinde veya “akıllı etikette ” kodlanmış dijital verilerin radyo dalgaları kullanılarak bir okuyucu tarafından yakalandığı otomatik bir tanımlama teknolojisidir . Basitçe söylemek gerekirse, RFID barkod teknolojisine benzerdir, ancak etiket üzerindeki barkodları optik olarak taramak yerine, etiketlerden veri yakalamak için radyo dalgalarını kullanır. RFID, saklanan verileri okumak için etiketin görünmesini gerektirmez—bu bir RFID sisteminin temel özelliklerinden biridir. RFID dinamiktir, yani statik olan ve değiştirilemeyen bir barkodun aksine devrelerdeki verileri güncelleyebilirsiniz.

RFID okuyucuyu internete bağlayarak, RFID etiketli ürünler otomatik olarak tanımlanabilir ve takip edilebilir.

Pasif RFID – Güç kaynağına sahip değildir ve bir anten ve bir entegre devre (IC) kullanır. Okuyucu, okuyucu bölgesine girdiğinde IC’ye güç veren radyo dalgaları gönderir. Bu etiketler genel olarak temel tanımlama bilgisi sağlamakla sınırlıdır, ancak boyut olarak küçük ve uzun ömürlü olabilir (20+ yıl) ve düşük maliyetlidir.

Aktif RFID – RFID okuyucuya bir sinyal göndermek için etiketlerin kendi güçlerine (genellikle bir pil) ve vericiye sahip olması gerekir. Daha fazla veri depolayabilir, daha uzun bir okuma menziline sahip olabilir ve gerçek zamanlı takip gerektiren yüksek hassasiyetli çözümler için mükemmel bir seçimdir. Pil ihtiyacı nedeniyle daha büyük ve genellikle daha pahalıdırlar. Alıcılar, aktif etiketlerden tek yönlü gönderimleri algılar.

  • Ultra Geniş Bant teknolojisi (UWB) – Bu etiketler, gerçek zamanlı olarak tam konum elde etmek üzere, orta menzilde, çok sayıda iletimle yüksek konum hatasızlığı sağlayabilir. Temel tanımlama, konum ve diğer sensör verileri sağlayabilirler. Alıcılar, etiketlerden tek yönlü iletimleri algılar, bunlara zaman damgası vurur ve bir merkeze iletir. Merkez, alıcılar için güç, senkronizasyon ve uzun menzilli kablolu ağ bağlantısı sağlar. Örnek kullanım durumları arasında, araç kontrolü (operasyonda doğru aracın doğur konumda kullanılmasını sağlamak), yüksek seviyede konum hassasiyeti gerektiren emniyet ve güvenlik için insan hareketi ve yönünün takibi bulunur.
  • Bluetooth Düşük Enerji – Evrensel Bluetooth standardını esas alan bu ekonomik parıldaklar düşük güç uygulamaları için kullanışlı olup, Bluetooth özellikli cihazlar veya akıllı telefonlar ile okunabilir. Parıldaklar, konum verilerini mobil cihazlara veya özel ağ geçitlerine aktarır ve Wi-Fi veya hücresel ağ üzerinden bunları konum verilerine dönüştüren bir platforma (ara katman yazılımı) iletir. Örnekler arasında, bir sistemin, iş süreçlerini kesintiye uğratmadan kurulmasının gerektiği durumlar (örneğin, sağlık sektörü) ve varlık konumlandırma için kitle kaynağından faydalanmak üzere kişilerin mevcut cihazlarının (cep telefonları, mobil bilgisayarlar) kullanıldığı durumlar bulunur. Bluetooth düşük enerji parıldaklar için diğer bir kullanım durumu da, bir perakendecinin, tüketicilerin akıllı telefonlarında bulunan müşteri uygulamasının müşteri katılımını arttırmak üzere kullanabileceği ucuz ve kurulumu kolay ödeme noktaları sağlamaktır.
  • Wi-Fi – Konumlandırma Çözümlerinin Wi-Fi ile kullanımının en yaygın yollarından biri akıllı telefonlardır. Akıllı telefonunuz varsa ve bir binaya girerseniz, bina içi Wi-Fi ağı sizi takip etmek için kullanılabilir. Mobil işletim sistemlerinin bu etkiyi sınırlayıp gizliliğinizi sağlayacak özellikleri varsa da, katılmayı seçer (örneğin, tüketiciler) veya şirket cihazlarını (örneğin, çalışanlar) kullandığınızda, Wi-Fi üzerinden konum algılaması ucuz ve kolay bir seçenek olabilir. İşletmelerde zaten wi-fi bulunduğundan, kuruluşlar konum algılama için mevcut ağlarından yararlanabilirler. Bunun daha etkili hale getirilmesi için bazı ekipmanların eklenmesi veya yeniden düzenlenmesi gerekebilir ve hatasızlık oranı daha düşük olduğundan, çoğu kullanım durumu için yeterince iyi bir çözüm olmayabilir. İyi kullanım durumları, yalnızca bölge düzeyinde doğruluk gerektiren konuk veya çalışan takibini içerir.
  • ISO 24730 – Wi-Fi/802.11 ile bir arada bulunan standart 2.4 GHz kablosuz iletişim protokolü olup, genellikle sinyalleri bloke eden veya yansıtan ve fiziksel karışıma neden olarak zorlu bir RF ortamı oluşturan birçok metal, ekipman ve diğer engellere sahip endüstriyel ortamlarda Wi-Fi’den daha iyi performans gösterir. Boş alanda 1 km’ye varan mesafelerde iletişim kurabilirler. Bu yöntemin en iyi kullanımı, kişiler veya sarf malzemeleri gibi diğer kurumsal kaynakların takibi yerine varlık takibidir ve saniye bazında değil dakika bazında takip edilmesi gerekn nispeten yavaş bir güncelleme oranıyla iyi çalışır. Bu teknoloji, park noktası seviyesine kadar doğruluk gerektiren treyler açık hava depoları veya dış mekan tesisleri için idealdir.

GPS – Global Konumlandırma Sistemi, her biri dünyaya bir sinyal yayınlayan zaman bakımından senkronize bir uydu grubundan faydalanır. Bir GPS alıcısı veya etiketi çok sayıda uydudan çok sayıda sinyal alır ve ardından konum belirlemek için varış zamanı farkını karşılaştırır. En iyi kullanım ortamları gökyüzünü net bir şekilde gören dış mekanlardır. Tesis dışı takip, havaalanları gibi geniş alanlar ve altyapı kurulumu zor olan yerlerde en iyi sonucu verir. Bu büyük lokasyonlarda, iyi performansı korurken az veya asgari bir altyapı kurulumu için GPS cihazlarının kendi konumunu belirleme özelliklerinden faydalanabilir.

KONUMLANDIRMA ÇÖZÜMÜ UYGULAMALARI

Konumlandırma Çözümü uygulamaları, konum verilerine arayüz sağlayarak çözümü işinizde kullanmanıza olanak tanır. Uygulamalar genellikle, aşağıdakiler dahil olmak üzere, konum verilerinin kullanılabileceği farklı durumlara yöneliktir:

SEKTÖRLER ARASI UYGULAMALAR:

Varlık Yönetimi – İş kullanımı için bulundurulan ve bir şirketin veya bir bireyin sahip olduğu somut bir şeyin takibi, yönetimi ve kullanımı.

Tedarik Zinciri Yönetimi – Ürün ve hizmetlerin üretimi, dağıtımı ve satışı ile ilgili birbirine bağlı işletme ve süreçlerin yönetimi. Envanter ve depo yönetimini içerir.

Algılama ve İzleme – Bir nesnenin fiziksel ortamını izlemek için kullanılan sensörlerin (veri kaydedicilerinin) entegrasyonu. Sık kullanılan sensörler arasında sıcaklık ve nem bulunur.

Bakım Onarım ve Yenileme (MRO) – MRO, bir nesnenin (araç, ekipman, taşıt) gerekli işlevini yerine getirebilmesini sağlamak için yürütülen tüm teknik ve idari faaliyetler olarak tanımlanır.

Uygunluk – Uygunluk, bir devlet, sektör veya müşteri tarafından belirlenen bir talep veya düzene uyum sağlama eylemidir.

Güvenlik/Emniyet – Bir işletme, çalışanları, varlıkları, ürünleri ve süreçleri için emniyet ve güvenliğin yönetimi, sağlanması ve uygunluğu. Yaygın uygulamalar arasında işçi güvenliği, tahliye ve acil durum toplanması durumları bulunur.

İş Akışı Optimizasyonu – Bir işletmenin iş akışı için verimliliği en üst düzeye çıkarma süreci. Buna bir örnek otomotiv fabrikasıdır. Amaç, üretim sürecinde A noktasından B noktasına ulaşmak için gereken adım sayısını en düşük düzeye indirmek veya bir çalışan B noktasına geldiğinde, işini doğru bir şekilde yapabilmesi için gereken XYZ’nin elinin altında olmasını sağlamaktır.

DİKEY PAZARLAR VE UYGULAMALAR:

İmalat – Varlık Takibi, Bakım ve Onarım (MRO), Malzeme İkmali, Güvenlik/Emniyet, Tedarik Zinciri Yönetimi, Yarı Mamul Ürünler.

Lojistik – Çapraz yükleme, Envanter/Depo Yönetimi, Güvenlik/Emniyet, Tedarik Zinciri Yönetimi, Açık Depo Yönetimi.

Taşımacılık – Varlık kullanımı, Otomatik Takip ve Tespit, Yükleme, Bakım Dönüş Süreleri, Paketleme, Güvenlik (Refakatsiz Çocuk Yolcu), Araç takibi.

Perakende – Varlık Takibi, Envanter, Tedarik Zinciri Yönetimi, Depo Yönetimi.

Sağlık Sektörü – Varlık Takibi, Uygunluk, Hasta akışı, Güvenlik, İş akışı optimizasyonu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz.

    Gönder