Beacon Çözümleri

Beacon Çözümleri

Beacon, Bluetooth BLE teknolojisi ile çalışan takip sistemidir. Maliyet ve Performans olarak, pasif Rfid etiketler ile aktif Rfid taglar arasında konumlanırlar. Wifi ve Bluetooth yayın yapan Gatewayler sayesinde kablosuz çok kolay kurulum ve haberleşme sağlamaktadırlar. Bluetooth Low Energy (Bluetooth LE, BLE ya da Bluetooth Smart) temassız olarak, uzaktan bilgi alış-verişine olanak sağlayan özel bir Bluetooth protokolüdür.

Bluetooth 4.0’dan sonra başlayan bu destek, Bluetooth 4.1 ile birlikte BLE, scatternet desteği ile daha üst bir seviyeye çekilmiştir. Dual mod ya da Bluetooth Smart Ready olarak adlandırılan yeni nesil Bluetooth teknolojileri, hem klasik Bluetooth (Bluetooth v2.1 + EDR veya Bluetooth v3.0 + HS) hem de BLE protokollerine hizmet verebilir. Mono mod ya da Bluetooth Smart olarak çalışan Bluetooth teknolojisi ise sadece Low Energy protokolünde yayın yapabilir ki bu teknoloji Beacon’ların temelini oluşturmaktadır. Beacon’lar; Bluetooth Low Energy protokolünde yayın yapan elektronik cihazlardır ve bu yüzden BLE çapı içerisinde diğer cihazlarla etkileşime geçebilirler.

Beacon ile Bluetooth Arasındaki Farklar

  • Beacon BLE teknolojisi, iletişim kurmak için yine Bluetooth sinyalleri kullanmasına rağmen çok daha az enerji harcamaktadır. Normal bir saat pili ile 2 yıl kadar kesintisiz çalışabilmektedir.


    • Beacon BLE cihazları, Normal Bluetooth veya aktif RFID cihazlarına göre ortalama % 60 daha ucuza üretilmektedir.


      • Beacon BLE teknolojisi, kısa periyotlarda az veri aktarımı için tasarlanmıştır. BLE, saniyenin kısa dilimlerinde yalnızca birkaç baytlık veri aktarmakta ancak, bu kısacık veri aktarımı işin yapılmasına yeterli olmaktadır.


        • Beacon BLE, İbeacon tek yönlü aktarım yapar, yani İbeacon’ a sizin geri veri göndermeniz mümkün değildir. Geri veri aktarımı yoksa, güvenlik riski de olmayacaktır.

IGS Personel Takip Sistemi

Fabrika ve Üretim alanlarında çalışan personelin takibini sağlayan sistemdir. Beacon BLE özelliğine sahip, personel kartları vasıtasıyla takip sağlanmaktadır. İzlenmesi veya veri alınması istenilen tüm noktalara Gateway BLE üniteleri takılarak haberleşme sağlanır. Ethernet veya data sim kart üzerinden data akışı sağlanabilmektedir. Departmanlar ve üretim alanlarındaki hareketlilik Beacon BLE teknolojisi ile takip edilerek raporlama sağlanır. Personel verimliliği ve güvenlik protokollarının işletilebilmesinde tam kontrol sağlanır. Acil durum veya doğal afet esnasında toplanma alanlarındaki personelin bilgisi online olarak alınır. Fabrika alanında kalan ve dışarı çıkamayan personel var ise, ilgili yerlere uyarı ve acil yardım çağrıları yönlendirilebilir. Toplanma alanlarındaki kişi sayısına göre, araç yönlendirmeleri yapılarak, hızlı ve eksiksiz sevk operasyonu yapılır. Servis araçlarına takılabilen Mobil Gateway cihazları ile, servislere binen personel bilgilerine online olarak ulaşılır. Doğru servise doğru personelin binmesi sağlanarak, operasyon maliyetleri optimumda tutulur. Fazla veya az personel ile hareket eden servisler belirlenerek, efektif bir servis yönetimi sağlanır.

Perakende Uygulamaları

Mağazalara yerleştirilen Beacon’lar verilecek tepkileri otomatikleştirebilir ve olayları tetikleyebilir. “Mağazaya girdiğinizde mobil cihazlarınızla etkileşime geçer veya mağaza ekranında size özel kampanyalar dönebilir.” Markaların size özel hediyelerinin takibini yapabilir. Satış noktası terminalleri ile entegre edilerek, müşteri sadakati takibinde kullanılabilir. Bir giyim mağazanızda dolaştığınızı ve çantalarda indirim olduğunu varsayalım. Siz çanta reyonundan geçerken, reyonda bulunan Beacon tarafından telefonunuza çantalarda size özel indirim olduğunun mesajı gönderilir. Aynı anda mağazanın dışından vitrine bakan bir müşterinin telefonuna da, indirimler ve fırsatlarla ilgili bir mesaj gönderilebilir.